برگزاری هفتمین نمایشگاه نوشت افزار در مرداد

عصر نمایشگاه- رئیس اتحادیه صنف نوشت‌افزار با اشاره به عدم کاهش تولیدات نوشت افزاری با توجه به کرونا، گفت: مشکل در واردات برخی اقلام این بخش، به رونق و افزایش تولید کمک کرد.

برگزاری هفتمین نمایشگاه نوشت افزار در مرداد
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر نمایشگاه» به نقل از تسنیم ، کامبیز معتمد وزیری امروز در نشست خبری هفتمین نمایشگاه نوشت افزار و لوازم مهندسی با اشاره به اینکه نخستین فعالیت نمایشگاه شهر آفتاب در سال 99 با این رویداد از سر گرفته خواهد شد،‌اظهار داشت:‌ علی رقم اینکه نمایشگاه از نظر اجرایی تعطیل بوده، ولی از نظر ساختاری و برنامه‌ریزی برای چگونگی برگزاری نمایشگاه در شرایط کرونا فعالیت این مجموعه ادامه داشته است.

  وی با بیان اینکه مجموعه نمایشگاه شهر آفتاب نخستین پروتکل چگونگی برگزاری نمایشگاه را به سازمان توسعه تجارت و ستاد ملی کرونا ارسال کرد، گفت: در شرایط خاصی که وجود دارد سعی می کنیم از مجریان برگزاری نمایشگاه حمایت‌های لازم انجام شود زیرا ریسک‌کارها بالا رفته و و خود را متعهد و ملزم می دانیم با تغییر رویه، از فعالین نمایشگاهی حمایت کنیم.

  *عدم کاهش شرکت کنندگان نمایشگاه با توجه به شیوع کرونا

  محمد اکبری مدیر عامل شرکت ایران پنکس در ادامه این نشست در خصوص این نمایشگاه خاطر نشان کرد:‌ با توجه به اینکه این نمایشگاه چالش برانگیز بود ولی از همان ابتدا یعنی آبان ماه سال 98که کارهای ابتدایی این نمایشگاه را شروع کردیم؛ در دی ماه (سال گذشته) تبلیغات در این بخش شروع شد که شاهد رشد 20 درصدی استقبال نسبت به سال گذشته بودیم. اما با شیوع کرونا شرایط تغییر کرد.

  وی با اشاره به اینکه حتی با چند کشور نیز برای بخش بین‌المللی هفتمین نمایشگاه نوشت افزار نیز صحبت‌هایی شده بود و موافقت آنها را برای حضور دریافت کرده بودیم، افزود: سعی شده سهم خود را در اندازه سال گذشته حفظ کنیم و هر چند برخی شرکت ها به هر دلیل از حضور در این دوره از نمایشگاه انصراف داده‌اند ولی شرکتهای دیگری بودند که در خواست حضور داشته باشند، بنابراین جایگزین انصرافی‌ها شدند.

  مجری برگزاری هفتمین نمایشگاه نوشت افزار گفت: در این شرایط و وجود کرونا از اسفند ماه سال گذشته تلاش شده اقدامات لازم برای برپایی این نمایشگاه انجام شود تا بازدید کنندگان تخصصی، شرکت‌کنندگان و فعالین این حوزه بتوانند با امنیت خاطر از این نمایشگاه بازدید و استفاده کنند؛ بنابراین همه تلاش خود را برای برپایی بهتر این نمایشگاه نسبت به سال گذشته و رونق بیشتر آن انجام می‌دهیم.

  *تبدیل تحریم به فرصت

  در ادامه این نشست خبری موسی فرزانیان رئیس اتحادیه صنف نوشت افزار در خصوص هفتمین نمایشگاه نوشت افزار و لوازم مهندسی اظهار داشت:‌ این نمایشگاه برای آشنایی واحدهای تولیدی با تجار و مصرف‌کنندگان است و با توجه به اینکه با وجود کرونا انجام کارهای سخت شده ولی هدف ما این است که جریان تولید و کار در این صف هنوز ادامه داشته و در سال جهش تولید باید نشان دهیم که هنوز تولید ادامه داشته و توقفی در فعالیت ها ایجاد نشده است.

  وی با تأکید بر اینکه کرونا هیچ خدشه ای در روند تولید ایجاد نکرده است، ادامه داد:‌ بزرگترین هدف ما در صنف نوشت افزار این است که تولید کنندگان با دانش روز دنیا در کنار واردکنندگان حضور داشته باشند و امیدواریم در این نمایشگاه مصرف کنندگان از واحدهای تولید به بهترین نحو استفاده کنند.

  فرزانیان در خصوص افزایش تولیدات داخلی در این بخش گفت: در سال‌های گذشته جامدادی و کیف از اقلامی بود که خیلی از کشور چین وارد می شد،  ولی سال گذشته در ششمین دوره همین نمایشگاه انواع مختلف جامدادی و کیف تولید داخل با کیفیت عالی عرضه شد.

  رئیس اتحادیه صنف نوشت افزار با اشاره به مشکلاتی که برای برخی اقلام این بخش با مشکل روبه‌رو شد، گفت: این موضوع باعث شد تولید کنندگان به سمت تولید رفته و در این بخش پیشرفت خوبی داشته باشند زیرا توان لازم برای تولید در کشور وجود دارد.

  *خودکفایی در برخی اقلام نوشت افزار

  حسین برخوردار دبیر انجمن صنف نوشت افزار در ادامه نشست خبری هفتمین نمایشگاه بین المللی نوشت افزار و لوازم مهندسی با بیان اینکه این نمایشگاه به یک ماه تأخیر در 14 مرداد تا 17 مرداد ماه سال جاری برگزار می‌شود، خاطر نشان کرد:‌ مجری برگزاری این نمایشگاه همه تلاش خود را برای اینکه حتما این نمایشگاه برگزار شود انجام داد زیرا با توجه به تحریم ها، لازم بود تولید کنندگان ایرانی تولیدات خود را به نمایش بگذارند.

  وی با اشاره به حضور 100 شرکت‌کننده در این نمایشگاه در دو سالن مجزا حضور می‌یابند، اظهار داشت:‌ در بسیاری از اقلام نوشت افزاری از جمله مداد، دفترچه،‌جامدادی، خودکار و خمیربازی به خودکفایی رسیده و به طور کامل در داخل تولید می‌شود. بنابراین تحریم را به فرصت تبدیل کردیم  و با توجه به ظرفیت بالایی که در داخل داریم توانستیم از تحریم‌ها استفاده کرده و تولیدات داخلی را افزایش و ارتقا دهیم.

  برخوردار با بیان اینکه برخی از اقلامی که به خود کفایی رسیده دارای استانداردهای اروپایی هستند، تصریح کرد:‌ به زودی اقلام دیگری نیز به فهرست اقلامی که به خودکفایی رسیده اضافه خواهد شد.

  حمیدرضا غضنفری در این نشست خبری به عنوان رئیس هیات مدیره مجمع وارد کنندگان نوشت افزار کشور، اظهار داشت:‌ برگزاری نمایشگاه در شهر آفتاب در ابتدا با واکنش منفی برخی از غرفه داران مواجه شد ولی پس از اینکه در سال گذشته این نمایشگاه در شهر آفتاب برگزار شد، نظرهای تغییر کرد زیرا در شهر آفتا بیشتر متخصصان و مشتریان بازدیدکننده هستند و این نیاز نمایشگاه را برطرف می‌کند.

  وی با بیان اینکه مشکل اصلی ما و البته خیلی از حوزه‌ها تعیین قانون های یک شبه است، ادامه داد:‌ علاوه بر اینکه واردکنندگان با توجه به قوانین فعلی دچار مشکل شده‌اند، تولید کنندگان نیز برای ورود مواد اولیه خود دردسر دارند. اینکه گفته می‌شود به خودکفایی رسیده‌ایم، باید بگویم این اتفاق در تعداد اندکی از موارد رخ داده است. زیرا همین مدادی که در داخل تولید می‌شود، چوب و مواد مشکی داخل مداد،‌نوک خودکار و جوهر آن وارداتی است، و یا حتی کیف و جامدادی که در داخل تولید می‌شود ممکن است برخی از اقلام ریز آن وارداتی باشد و تنها در داخل دوخته می‌شود.

  غضنفری خاطر نشان کرد: برخی از اقلام نوشت افزاری مه ئارد شده در گمرک مانده و واردکنندگان نمی دانند وضعیت 6 ماه و یا 1 ماه آینده شان چه می شود تا بر اساس ان برنامه‌ریزی کنند. واردکنندگان برای ثبت سفارش یک کالا چند ماه زمان‌بر است ولی وقتی یکدفعه در اردیبهشت ماه بانک مرکزی اعلام کرد که با محدودیت ارزی روبه‌رو است و تنها به کالاهای اساسی ارز تعلق می‌گیرد، بنابراین یکی از مهمترین مشکلات ما وضعیت ارزی و قوانینی است که یه دفعه و یک شبه صادر می‌شود.

  برخوردار در ادامه نشست در خصوص واردات مواد اولیه نوشت افزارها گفت: برای حوزه نوشت افزار، با توجه به تعاملاتی که با وزارت صنعت و انجمن های تولیدکننده انجام شد، به سه هدف، نیازسنجی و برای تولید محصولات وارداتی و توسعه تولید آن در داخل، افزایش عمق تولید و حرکت به سمت کاهش واردات و برنامه‌ریزی برای صادارت است.

  وی تصریح کرد:‌با توجه به ممنوعیت‌ها و محدودیت‌هایی که در واردات وجود دارد، قاچاق نوشت افزار زیاد و قابل توجه است به خصوص از بنادر گناوه و بانه این اقلام فراوان وارد کشور می شود. همچنین کیفیت این محصولات عموما پایین و از برندهای بی‌نام و نشان است و از دستگاه‌های اجرایی از جمله انجمن‌های تولیدکننده، ستاد مبارزه با قاچاق کالا، گمرک و ... درخواست می‌کنیم این موضوع را پیگیری و در خصوص نظارت بیشتر اقدام کنند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • شماره ۳۷
    • نمایشگاه
    • ماهنامه نمایشگاه
    • شماره ۳۱ ماهنامه
    • ماهنامه
    • ماهنامه
    • ماهنامه
    • نمایشگاه ۲۶
    • نمایشگاه ۲۳
    آخرین بروزرسانی ۱۰ ماه پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار

    دانلود با کیفیت