آغاز به‌کار چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران

عصر نمایشگاه- چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران با حضور فولادسازان بزرگ کشور و تولیدکنندگان مواد، قطعات و تجهیزات صنعت فولاد صبح امروز (سه‌شنبه) افتتاح شد.

آغاز به‌کار چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر نمایشگاه» به نقل از ایسنا، چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران، صبح امروز سه‌شنبه، ٢۰ دی ماه با حضور شرکت‌ها و فعالان بزرگ معدن و صنایع معدنی ایران و شرکت‌های مطرح دانش‌بنیان در هتل المپیک تهران افتتاح شد؛ نمایشگاه تخصصی این دوره از نمایشگاه فولاد ایران نیز امروز افتتاح و تا ٢٢ دی ماه فعال خواهد بود.

  تحقق اهداف نیازمند حمایت در تامین برق و گاز

  در این مراسم، بهرام سبحانی- رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران - ضمن تشکر از مدیران شرکت‌های بزرگ و کارشناسان شرکت‌های دانش‌بنیان و اشاره به ریسک‌پذیری آن‌ها در رسیدن به اهداف بومی‌سازی، اظهار کرد: ما در حال حاضر در جایگاهی قرار داریم که با بومی‌سازی چند قطعه دیگر همچون الکترودهای گرافیتی، عملا به ١۰۰ درصد تولید بومی فولاد دست خواهیم یافت. با ادامه این روند و با وجود جوانان خوش‌فکر، شرکت‌های دانش‌بنیان و البته حمایت مسئولان، روزهای بسیار خوبی در پیش رو خواهیم داشت.

  وی تصریح کرد: رسیدن به اهداف ملی موردنظر جشنواره قطعا نیاز به حمایت مسئولان در تامین مواد اولیه از جمله برق و گاز دارد. بدون‌ شک، با فراهم کردن زیرساخت‌ها،  صنعتی که زمانی (جنگ دفاع مقدس)  به‌دلیل تحریم‌ها حتی در تامین سیم خاردار دچار مشکل بود، اکنون به بومی‌سازی کامل دست پیدا کرده است.

  رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با بیان اینکه برگزاری چنین جشنواره و نمایشگاه‌ها کمک می‌کند تولیدکنندگان داخلی و فولادسازان بتوانند با یکدیگر مرتبط شده و نیاز صنعت فولاد کشور را برآورده کنند، گفت: بسیاری از تولیدکنندگان و صنعتگران توانا در کشور وجود دارند که با امضای تفاهم‌نامه در این جشنواره‌ها که در سال‌های گذشته انجام شده بیش از 400 قرارداد با یک میلیارد دلار صرفه جویی ارزی را رقم زده‌اند. به طور مثال 50 میلیون دلار در سال الکترود وارداتی در کشور مصرف می‌شود که این میزان جزو هزینه‌های تولید است و چنانچه بتوانیم بومی‌سازی این ماده‌اولیه و دیگر قطعات، تجهیزات و مواد اولیه را بومی‌سازی کنیم می‌توانیم، ‌صرفه‌جویی ارزی قابل توجهی را رقم بزنیم.

  سبحانی تصریح کرد: محدودیت‌های ارزی در کشور سبب شده تا علاوه بر تحریم‌ها، مشکلات شرکت‌ها برای تامین قطعات، تجهیزات و مواد اولیه بیشتر شود که این موضوع با حمایت شرکت‌های بزرگ تولیدکننده فولاد و تولیدکنندگان داخلی قطعات و تجهیزات قابل حل است؛ درصورتی که همه فعالان همت کنند، به زودی صنعت فولاد کشور از واردات این کالاها بی نیاز است.

  این مقام صنعتی تاکید کرد: فرآیند بومی‌سازی فرآیندی یک روزه نیست و باید به آن به‌صورت بلندمدت نگاه کرد. امروز در تلاشیم تا علاوه بر تامین بازار داخل که در این برنامه بلندمدت گنجانده شده وارد بازارهای منطقه نیز بشویم. البته صنعت فولاد با بی مهری‌های بسیاری روبروست؛ امروز تولیدکنندگان فولاد با چالش جدی انرژی روبرو شده‌اند که باعث شده نقطه سربه‌سر در تولید به بیش از 70 درصد برسد. باید صنعتی که در این زمان کوتاه توانسته پیشرفتی چشمگیر را داشته باشد، حمایت شود و در صورتی که بتوانیم محدودیت ها را حل کنیم، با استفاده از ظرفیت موجود می‌توانیم به جایگاه ششمین تولیدکننده بزرگ فولاد در دنیا تبدیل شویم.

  برای زمین‌گیر نشدن صنعت فولاد؛ محدودیت‌های برق و گاز باید کم شود

  رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اظهار کرد: حدود 820 میلیون متر مکعب گاز در شبکه توزیع می‌شود که صنعت فولاد کمتر از چهار درصد این میزان را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که با صرفه‌جویی در بسیاری از صنایع می‌توانیم کوره‌ها را روشن نگه داریم. در موضوع برق نیز از حدود 60 هزار مگاوات، صنعت فولاد حدود 10 درصد را مصرف می‌کند که باید محدودیت‌ها در این زمینه به حداقل برسد تا صنعت فولاد زمین‌گیر نشود.

  سبحانی ادامه داد: در چهارمین دوره جشنواره و نمایشگاه فولاد ایران، نمایشگاه بومی‌سازی سبب به‌هم‌رسانی نیازها و فرصت‌های بومی‌سازی و ساخت داخل و همچنین توانمندی‌های سازندگان داخلی و شرکت‌های دانش بنیان است. در این نمایشگاه شرایطی فراهم است تا نیازها هم مطرح شود تا بتوانند طرف سازنده خود را بیابند. برای آن دست سازندگانی که توان ساخت داخل و مهندسی معکوس دارند اما نمی‌دانند که از چه مسیری از توانایی خود استفاده کنند و نیازها را شناسایی کنند، در این جشنواره مسیر خود را شناسایی خواهند کرد.

  اخذ مجوز 40 شهرک فناوری

  در ادامه این مراسم، علی رسولیان - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، ضمن تاکید بر نقش مهم صنایع کوچک در زنجیره ارزش صنایع فولادی و بنگاه‌های کوچک و متوسط، اظهار کرد: در حال حاضر شاهد کاهش واحدهای تعطیل و رونق در واحدها هستیم و همچنین نقش بنگاه‌های بزرگ پررنگ‌تر شده است. بنگاه‌های بزرگ نیازمند توسعه فناوری‌های جدید هستند و ما به عنوان متولی صنایع کوچک، در تلاش برای ارتباط با بنگاه‌های بزرگ هستیم.

  وی خبر داد: شش شهرک فناوری ایجاد شده که بنگاه‌های بزرگ در آن فعالیت دارند و مجوز 40 شهرک فناوری را اخذ کرده‌ایم؛ این مهم نیازمند فعالیت و همکاری بنگاه‌های بزرگ در فعالیت این شرکت‌ها است. همچنین تامین نیازهای فناورانه بنگاه‌های بزرگ از دیگر موضوعات مهم در این امر است.

  این معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، خاطر نشان کرد:  25 فناور در سطح کشور ایجاد شده که این‌ها نیاز فناوری بنگاه‌های بزرگ را شناسایی می‌کنند و مشاوران، پس از شناسایی آن‌ها را به متولیان امر انتقال می‌دهند. همچنین برای کمک به بنگاه‌های کوچک،  650  کارگاه ایجاد و  ٢٨٨ رویداد استارتاپی در این مسیر تعریف شده است که نیازمند کمک‌های بنگاه‌های بزرگ هستند تا تبدیل به شرکت‌های دانش‌بنیان شوند.

  مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکت‌های صنعتی در پایان گفت: در هر صورت ما می‌توانیم به نیازهای فناورانه و توسعه فناوری بنگاه‌های بزرگ کمک کنیم تا هم پای فعالان این صنعت در دنیا، حرکت کنیم.

  در ادامه این برنامه، نمایشگاه ملی فولاد ایران با حضور شرکت‌های بزرگ معدنی و فولادی و شرکت‌های دانش‌بنیان افتتاح شد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • نمایشگاه پاییز ۱۴۰۲
    • نمایشگاه ۴۷
    • نمایشگاه ۴۶
    • شماره ۳۷
    • نمایشگاه
    • ماهنامه نمایشگاه
    • شماره ۳۱ ماهنامه
    • ماهنامه
    • ماهنامه
    آخرین بروزرسانی ۶ ماه پیش
    آرشیو

    دانلود با کیفیت