در آستانه یکصد و نهمین سالروز فتح تهران توسط مجاهدان گیلانی؛

نمایشگاه اسناد مشروطه در عمارت میرزا خلیل رفیع به نمایش درمی آید

عصر نمایشگاه- در آستانه فرارسیدن یکصد و نهمین سالروز فتح تهران(۲۲ تیرماه) توسط مجاهدان مشروطه خواه گیلانی و بختیاری، نمایشگاه اسناد مشروطه خواهان گیلان در عمارت میرزا خلیل رفیع رشت برگزار می شود.

نمایشگاه اسناد مشروطه در عمارت میرزا خلیل رفیع به نمایش درمی آید
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۱:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری «عصر نمایشگاه» به نقل از گیل خبر, نماینده شورا در پیگیری امور میراثی و تاریخی در این زمینه اظهار کرد: به اذعان اسناد تاریخی، پس از استبداد صغیر و به توپ بسته شدن مجلس، این مجاهدان گیلانی بودند که با قتل آقابالاخان، آخرین حکمران مستبد گیلان، برای فتح تهران اردو کشیدند.

    مهری شیرمحمدی افزود: مبارزات مشروطه خواهان گیلانی از 2تیر 1287 یعنی از آغاز به توپ بستن مجلس و شروع استبداد صغیر تا سقوط استبداد در 22 تیرماه 1288 خورشیدی باید یکبار دیگر بازخوانی گردد. زیرا تاکنون اهمیت تاریخی آن برهه زمانی و نقش گیلانیان در فتح تهران به درستی بررسی نشده است.
    مدیرمسئول سایت فرهنگی گیل مهر ابراز کرد: اگر تحمل مرارت های مجاهدان گیلانی در فتح قزوین نبود، بی شک بختیاری ها نیز نامه استمداد گیلانی ها را در فتح تهران نمی پذیرفتند. درنظر بگیریم که مجاهدان گیلانی در گرمای طاقت فرسای تیرماه، 5ماه با چه مشقتی سوراه و پیاده 350 کیلومتر را تا تهران طی کردند تا مجاهدان بختیاری از سمت ورامین در نزدیکی تهران به گیلانیها بپیودند.
    وی افزود: به تاکید مورخان، مجاهدان مشروطه خواه گیلانی نه تنها گمنام مانده اند، بلکه تلاش آنها زیر سایه مبارزات مجاهدین مشروطه تبریز، مانده و این درحالی است که در زمان فتح قزوین و تهران، تبریز در محاصره روسها بود.
    شیرمحمدی با اشاره به نمایشگاه اسنادی که قرار است در عمارت میرزا خلیل رفیع به نمایش درآید، تصریح کرد: طی دو روز 16سند و 6عکس از م