انتقال نمایشگاه بین المللی تهران به شهر آفتاب منتفی شد

عصر نمایشگاه- مدیرعامل نمایشگاه بین المللی تهران گفت:انتقال نمایشگاه بین المللی تهران به شهر آفتاب صد درصد منتفی است و هرگز امکان پذیر نیست. معتقدم نباید به صورت احساسی و سیاسی با این موضوعات برخورد کرد.

انتقال نمایشگاه بین المللی تهران به شهر آفتاب منتفی شد
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر نمایشگاه» به نقل از تسنیم، عباس قبادی مدیر عامل اسبق شرکت بازرگانی دولتی ایران  و مدیرعامل فعلی نمایشگاه بین المللی تهران، فرد شناخته شده ای در جامعه رسانه ای کشور به حساب می‌آید؛ فعالیت وی در بازرگانی دولتی( که وظیفه تامین کالاهای اساسی را دارد) با تحریم‌های بین المللی علیه ایران همراه شده بود که در آن زمان با حفظ ذخایر قابل اطمینان کالاهای اساسی برای کشور از آن شرایط عبور کردیم.

  قبادی به تازگی مسئولیت نمایشگاه بین المللی تهران را در اختیار گرفته این بار نیز در زمان تحریم آمریکا علیه کشورمان، امیدوار است که این شرایط تاثیری بر عملکرد این مجوعه نداشته باشد.

  سوال: باتوجه  به بین المللی بودن ماهیت سازمان شما، وضعیت نمایشگاه بین المللی تهران در زمان اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران و خروج از برجام به چه صورت است؟

  تعداد نمایشگاه های که در این مکان برگزار می شود در مقایسه با سال گذشته تغییری نداشته است و اجازه نداده ایم که تحریم بر نمایشگاه های ما غالب شود. همچنین بنا نداریم حضور ایران را در نمایشگاه های خارجی کم کنیم.
  تقویم نمایشگاه سه ساله آماده شده است و به زودی بر خروجی سایت قرار می گیرد. بر این اساس از ابتدای سال جاری تا به امروز 23 نمایشگاه برگزار شده است و این رقم تا پایان سال به 73 نمایشگاه می‌رسد که همانند سال گذشته خواهد بود. همچنین حضور شرکت های داخلی در سال جاری رشد 10 درصدی داشته است و تا پایان سال هر 10 روز تقریبا یک نمایشگاه برگزار می‌شود. در خصوص موضوع نمایشگاه ها نیز باید اشاره کنم 70 درصد نمایشگاه هایی که در این مکان برگزار می شود صنعتی و مابقی بازرگانی و خدماتی است.

  سوال: بعد از خروج یک جانبه آمریکا توافق برجام، میزان شرکت کنندگان خارجی در نمایشگاه بین المللی ایران چه تغییری کرده است؟

  هرچند حضور شرکتهای خارجی بعد از خروج آمریکا از برجام تا حدودی کاهش یافته است اما در نظر داریم طبق برنامه ریزیهای صورت گرفته نمایشگاهها را طبق کیفیت و کمیت سابق برگزار کنیم.

  سوال: آیا منعی برای حضور شرکت های آمریکایی و عربستانی در کشورمان وجود دارد؟

  به غیر از رژیم غاصب صهیونیستی ممنوعیتی برای ورود سایر کشورها در نمایشگاه های بین الملی تهران وجود ندارد و مانند کشورهای دیگر با آنها برخورد می‌کنیم.

  سوال: نرخ هزینه‌های نمایشگاهی برای شرکت‌ها در سال جاری چگونه است آیا تورم موجود در کشور تاثیر در نرخ ها داشته است؟

  با وجود اینکه  هزینه های ما افزایش یافته است اما هزینه حضور شرکت های داخلی در نمایشگاه، حداقل تا پایان سال تغییری نمی‌کند.

  سوال: برخی از تشکل ها این گلایه را دارند که چرا برخی از نمایشگاه ها توسط آنها برگزار نمی‌شود و برگزاری نمایشگاه ها در اختیار افراد غیر تخصصی قرار می گیرد؛ اگر این موضوع را قبول دارید ، دلیل این امر چیست؟

  سعی شده است از تشکل ها و صنوف  برای تصمیم گیری ها و اجرای نمایشگاه ها استفاده شود لذا برگزاری بخش عمده ای از نمایشگاه ها به تشکل ها سپرده شده و در طول سال تنها 1 تا 2 نمایشگاه برون سپاری می شود.

  تسنیم : منظورم برگزاری نمایشگاه توسط دولت نبود. برگزاری نمایشگاه توسط واسطه ها چگونه است؟

  شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی معمولا مجوز برگزاری نمایشگاه را به تشکل ها اعطا می کند اما خود آن تشکل یا اتحادیه است که برگزاری را به مجری می سپارد. با این حال نقش دلال ها و واسطه ها در نمایشگاه به شدت کمرنگ است و ما معتقدیم که خود تشکل ها دلسوز ترین افراد برای برگزاری نمایشگاه های خاص خود هستند.

  ظرفیت پارکینگ نمایشگاه بین المللی 2 و نیم برابر شد

  سوال: سال‌ها است میان شرکت سهامی نمایشگاه بین المللی ایران، پلیس راهور و شهرداری تهران بر سر برگزاری نمایشگاه در  محل فعلی و ایجاد گره‌های ترافیکی در منطقه، چالش وجود داشته است،  آیا این چالش اکنون حل شده است؟

  مسئولین ترافیک شهرداری تهران و پلیس راهور همکاری خوبی با نمایشگاه داشته اند، در سنوات گذشته سخت گیری هایی اعمال می‌شد که اکنون با توجه به شرایط اقتصادی کشور همکاری لازم را با ما دارند و در این دوره بیشترین همراهی میان شهرداری و نمایشگاه در حال انجام است.
  برای رفع این مشکل نیز نمایشگاه، نیروی انتظامی و شهرداری تهران اقداماتی را در یک راستا انجام داده اند که در نتیجه اقدامات انجام شده  در دو سال اخیر فضای پارکنیگ از 2 هزار جای پارک به 5 هزار رسیده است.
  همچنین نیروی انتظامی بر ورود و خروج خودرو ها از نمایشگاه دقت بیشری می کند، از طرفی برگزاری برخی از نمایشگاه های پرمخاطب مانند نمایشگه کتاب و فروش بهاره را به شهر کتاب و مصلی سپرده ایم تا بار ترافیک کاهش یابد.
  باید توجه داشت اکنون همه مناطق تهران ترافیک دارد و حتی شهر آفتاب نیز با این معضل درگیر شده است. زمانی که نمایشگاهی در شهر آفتاب برگزار می شود ملاحظه می کنید که ترافیک نمایشگاه شهر آفتاب بسیار بیشتر است.

  از این رو نمایشگاه شهر آفتاب نیز ظرفیت برگزاری برخی از نمایشگاهها را ندارد چراکه زیر ساخت های کاملی مانند حمل نقل عمومی مناسب در اختیار این نمایشگاه نیست به همین دلیل نیز نمایشگاه کتاب از شهر آفتاب به مصلی انتقال پیدا کرد.
  در صورتی که نمایشگاه نفت نیز به شهر آفتاب منتقل شود به نظر می رسد کشش برگزاری وجود نداشته باشد. بدیهی است نمی توان نمایشگاهی که 40 هزار متر فضا نیاز دارد  را در 15 هزار متر برگزار کرد. هرچند به نمایشگاه شهرآفتاب نیز حتما باید کمک شود زیرا سرمایه مملکت به  حساب می‌آید اما از هر نمایشگاه باید به اندازه ظرفیت خود استفاده کرد.

  سوال: آیا افزایش ظرفیت پارکنیگ نمایشگاه پاسخگوی مراجعه کنندگان است؟

  این به معنی حل شدن کامل مشکل جای پارک شرکت کنندگان نیست، اما تاثیر داشته است.

  سوال: چه اقداماتی برای رفع مشکلات ترافیکی خود نمایشگاه بین المللی تهران انجام شده است؟

  بخشی از فضای شمالی نمایشگاه را در اختیار شهرداری قرار داده ایم؛ بخش از فضای نمایشگاه نیز در اختیار شهرداری قرار گرفته تا خروجی به سمت رشیدالدین فضل الله برود.
  از طرفی اگر سازمان صدا وسیما همکاری لازم را دشته باشد و مسیر اختصاصی خود از بزرگراه چمران را به روی مراجعان نمایشگاه باز کند بخش رفت و آمد تسهیل می‌شود و مزاحمتی نیز برای آنها ایجاد نخواهد کرد. ما این آمادگی را نیز داریم که اجازه دهیم برای رفع مشکل ترافیکی منطقه زیرگذری جهت ادامه بزگراه کردستان ایجاد شود. از سوی دیگر باید برای احداث ایستگاه متروی نمایشگاه که در مسیر خطر  7 قرار دارد لازم است تدبیری اندیشیده شود.

  سوال: پس موضوع جابه جایی نمایشگاه بین المللی تهران به شهر آفتاب در جنوب تهران منتفی است؟

  صد درصد منتفی است و هرگز امکان پذیر نیست. معتقدم نباید به صورت  احساسی و سیاسی با این موضوعات برخورد کرد.
  نمایشگاه بین المللی نیم قرن سابقه دارد هیچ منطقه ای از  تهران را امروز نمی توانیم مانند نمایشگاه بین المللی برای برگزاری نمایشگاه ها آباد کنیم. مگر می‌شود نمایشگاه بین المللی را به دلیل ایجاد مشکل ترافیکی تعطیل کرد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • شماره ۳۷
    • نمایشگاه
    • ماهنامه نمایشگاه
    • شماره ۳۱ ماهنامه
    • ماهنامه
    • ماهنامه
    • ماهنامه
    • نمایشگاه ۲۶
    • نمایشگاه ۲۳
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو

    دانلود با کیفیت