برپایی نمایشگاه عکس «سینما و محرم» در وزارت ارشاد

عصر نمایشگاه- تصاویر و متن نوشته‌های فیلم‌های مرتبط با قیام عاشورا با عنوان «سینما و محرم» در دید عموم قرار گرفت.

برپایی نمایشگاه عکس «سینما و محرم» در وزارت ارشاد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۳۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر نمایشگاه» به نقل از پانا ،در مقدمه این نمایشگاه آمده است: سینمای ایران همواره دغدغه مناسبت‌های گوناگون را به واسطه سینماگران خوش‌ذوقش در خود دیده است.

  عاشورا و پرداختن به مضامین و ارکان گوناگون این واقعه جریان‌ساز، حال چه مستقیم و چه غیر مستقیم، از مهم‌ترین و جدی‌ترین مناسبت‌های آیینی و مذهبی به شمار می‌آید که سینمای ایران سینه خود را برای آن فراخ کرده است.

  سینمای ایران در اقسام بستر‌های خود، حتی در گونه‌های مستند و پویانمایی نیز از پرداختن به القای دستاورد‌های این رویداد مهم حماسی – فرهنگی و البته دینی و تاریخی، دریغ نکرده است تا شاید تنها به مقداری، دِین خود و تاریخ را به ایثار و جان‌فشانی‌های شهدای کربلا ادا کرده باشد.

  گرچه قامت تاریخ از آنچه در کربلا بر امام حسین (ع) و یاران‌اش رفت، هلال می‌ماند، اما سینما با تکیه بر توان و بضاعت‌هایی که در خود دارد سعی کرده تا بخشی از فرهنگ عاشورایی را به تصویر بکشد.

  به هر حال سینمای ایران به‌واسطه آثاری چند، برآن بوده تا درباره قیام امام حسین (ع) و واقعه کربلا، شرح درد اشتیاق کند، هرچند که این حماسه دینی - فرهنگی به هیچ کلام و تصویری اندر وصف نمی‌گنجد.

  مستند «اربعین» ساخته ناصر تقوایی و فیلم‌های «سفیر» ساخته فریبرز صالح، «پرواز در شب» ساخته رسول ملاقلی پور، «شب دهم» ساخته جمال شورجه، «روز واقعه» ساخته شهرام اسدی، «به خاطر هانیه» ساخته کیومرث پوراحمد، «بال‌های سپید» ساخته مهدی و ناصر هاشمی، «دست‌های خالی» ساخته ابوالقاسم طالبی، «مصائب دوشیزه» ساخته مسعود اطیابی، «دل شکسته» ساخته علی روئین تن، «عصر روز دهم» ساخته مجتبی راعی، «من و زیبا» ساخته فریدون حسن پور، «رستاخیر» ساخته احمدرضا درویش، «کربلا جغرافیای یک تاریخ» ساخته داریوش یاری، «ناسور» ساخته کیانوش دالوند و «هیهات» ساخته هادی مقدم دوست، روح اله حجازی، دانش اقباشاوی و محمد هادی نائیجی از جمله فیلم‌های هستند که مستقیم یا غیر مستقیم به این حادثه عظیم پرداخته اند و عکس‌ها به همراه متن نوشته‌ای مرتبط در قالب نمایشگاهی در معرض دید قرار گرفته است.

  نمایشگاه «سینما و محرم» که توسط روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی بصری در محوطه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و داخل سازمان سینمایی برپا شده است و تا پایان ماه صفر ادامه خواهد داشت.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • شماره ۳۷
    • نمایشگاه
    • ماهنامه نمایشگاه
    • شماره ۳۱ ماهنامه
    • ماهنامه
    • ماهنامه
    • ماهنامه
    • نمایشگاه ۲۶
    • نمایشگاه ۲۳
    آخرین بروزرسانی ۱۱ ماه پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار

    دانلود با کیفیت