سرپرست دفتر آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران مطرح کرد:

رشد ۳۵ درصدی تجارت صنایع غذایی ایران و ترکمنستان

برگزاری نمایشگاه صنایع غذایی در ترکمنستان

عصر نمایشگاه- سرپرست دفتر آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران، ضمن تاکید بر رشد مراودات تجاری ایران و ترکمنستان، از روند صعودی تجارت محصولات کشاوری و صنایع غذایی در ۲ ماه نخست سال جاری به ترکمنستان خبر داد.

رشد ۳۵ درصدی تجارت صنایع غذایی ایران و ترکمنستان
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر نمایشگاه» به نقل از ایرنا، اکبر گداری، بازار ترکمنستان را مستعد جذب محصولات ایرانی معرفی کرد و افزود: در دولت سیزدهم، توسعه تجارت با همسایگان از طریق دیپلماسی اقتصادی برای کاهش تحریم‌ها و افزایش صادرات محصولات ایرانی در اولویت قرار گرفت و در این بین رایزنی‌ها برای گسترش مناسبات تجاری با ترکمنستان، به‌ثمر رسید و بازار این کشور به یکی از بازارهای هدف صادراتی ما بدل شد.

  وی با بیان اینکه عدد تجارت ایران با ترکمنستان در پایان 1393 از مرز یک میلیارد دلار عبور کرد، افزود: از دهه 90 به این سو دلایل مختلف دست به دست هم دادند تا عدد تجارت ایران و ترکمنستان کاهشی شود اما در سال‌های اخیر بهبود روابط سیاسی رشد تجارت با این کشور را رقم زد و در سال 1402 عدد تجارت با این کشور به مرز 446 میلیون دلار رسید که از این عدد 186 میلیون دلار در حوزه صنعت، 156 میلیون دلار در حوزه معدن و صنایع معدنی و 74 میلیون دلار در حوزه کشاورزی و صنایع غذایی و 27 میلیون دلار محصولات پتروشیمی و محصولات با پایه نفتی و 2میلیون دلار فرش بوده است.

  به گفته گداری؛ اخذ ویزا برای تجار ایران به‌سختی امکان‌پذیر است و به نظر می‌رسد که حضور در نمایشگاهها روند ورود به این بازار را برای ما تسهیل کند؛ از این‌رو در شهریور سال جاری نمایشگاهی بامحوریت صنایع غذایی در این کشور برگزار خواهیم کرد.

  سرپرست دفتر آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران، گفت: تجارت در حوزه صنایع غذایی ایران و ترکمنستان رشد قابل توجهی را تجربه کرده است؛ تجارت صنایع غذایی و محصولات کشاورزی دو کشور در سال 1401 حدود 39 میلیون دلار بوده است که این عدد در سال 1402 با رشد 35 درصدی به 74 میلیون دلار رسید.

  این مقام مسئول ادامه داد: حدود 70 میلیون دلار در 2 ماه ابتدایی سال 1403 به ترکمنستان صادرات داشتیم که از این عدد 12 میلیون دلار آن در حوزه محصولات کشاورزی و صنایع غذایی بوده است؛ این عدد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد قابل توجهی را تجربه کرده است. میوه تازه، صیفی‌جات، رب گوجه فرنگی و برخی محصولات تبدیلی عمده محصولات صادراتی ایران به ترکمنستان است اما این بازار قابلیت جذب لبنیات و انواع محصولات پروتئینی تولید ایران را نیز دارد.

  گداری با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای تصاحب سهم بیشتر از بازار ترکمنستان، تصریح کرد: 17 تیر سال جاری همایشی با محوریت معرفی نمایشگاه اگرفود ترکمنستان در سازمان توسعه تجارت ایران برگزار خواهد شد؛ در این همایش تلاش خواهیم کرد که از زوایای مختلف این نمایشگاه را مورد برررسی قرار بدهیم.

  وی ادامه داد: توانمندی‌های ایران در حوزه صنایع غذایی قابل توجه است؛ و شرکت‌ها تردید نداشته باشند که با حضور در این نمایشگاه قراردادهای خوبی با طرف‌های تجاری این کشور منعقد خواهند کرد که در نهایت زمینه توسعه صادرات به ترکمنستان را فراهم می‌کند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • نمایشگاه پاییز ۱۴۰۲
    • نمایشگاه ۴۷
    • نمایشگاه ۴۶
    • شماره ۳۷
    • نمایشگاه
    • ماهنامه نمایشگاه
    • شماره ۳۱ ماهنامه
    • ماهنامه
    • ماهنامه
    آخرین بروزرسانی ۸ ماه پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار

    دانلود با کیفیت