وزیر نیرو:

برگزاری دو نمایشگاه تجاری و صنعتی؛ بزودی در افغانستان

عصر نمایشگاه- وزیر نیرو از برگزاری دو نمایشگاه تجاری و صنعتی در آینده نزدیک در افغانستان خبر داد.

برگزاری دو نمایشگاه تجاری و صنعتی؛ بزودی در افغانستان
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر نمایشگاه» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، آقای رضا اردکانیان با اشاره به مسئولیت وزارت نیرو بعنوان مسئول کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و افغانستان، گفت: به اعتقاد من زمینه خوبی برای توسعه همکاری ها بین ایران و افغانستان وجود دارد.
  وزیر نیرو گفت: در آینده نزدیک دو نمایشگاه در زمینه فعالیت های تجاری، بازرگانی و صنعتی را برپا خواهیم کرد و کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی را در افغانستان برگزار می کنیم.
  آقای اردکانیان افزود: در زمینه برق، همکاری ها را با افغانستان توسعه خواهیم داد و زمینه بسیار خوبی برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور وجود دارد.
  وزیر نیرو درباره حق آبه ایران از رودخانه هیرمند هم گفت: در چارچوب معاهده سال 1351 بین ایران و افغانستان عمل می کنیم که در آن معاهده، ساز و کاری تحت عنوان تشکیل هیئت کمیساریای هیرمند پیش بینی شده است که از هر دو طرف یعنی از جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در آن عضو هستند.
  آقای اردکانیان گفت: از جمله وظایف این کمیساریای هیرمند، نظارت بر اجرای معاهده بوده و خوشبختانه با توجه به فضای خوب همکاری، این بخش از معاهده فعال است.
  وی افزود: جلسات کمیساریای هیرمند به صورت مرتب در تهران و کابل برگزار می شود.
  وزیر نیرو همچنین گفت: اقدامات خوبی هم برای پایش اجرای معاهده هیرمند در حال انجام است و سفر اخیر سرپرست وزارت خارجه افغانستان به ایران هم تاکیدی بر این موضوع در گفتگوهای دو جانبه بود.
  آقای اردکانیان تصریح کرد: در سال آبی فعلی هم طبیعتاَ آن میزان از حق آبه رودخانه هیرمند را دریافت می کنیم و در شرایط خوبی بسر می بریم.
  وی درباره احداث سد جدید در مسیر رودخانه هیرمند تصریح کرد: به طور طبیعی هر نوع سازه آبی که در مسیر این رودخانه احداث شود، نباید بر قرارداد ایران و افغانستان در زمینه هیرمند تاثیر بگذارد و ما امیدوار هستیم این مسئله مورد توجه همکارانمان در افغانستان هم باشد.
  وزیر نیرو افزود: قرارداد بین ایران و افغانستان درباره بهره برداری از رودخانه هیرمند یک قرارداد رسمی و تایید شده دو کشور بوده که برای هر دو طرف قابل احترام است.
  آقای اردکانیان درباره رودخانه هریرود هم گفت: این رودخانه یک رودخانه مرزی است و در انتها، ایران و ترکمنستان از این رودخانه فصلی بهره مند هستند.
  وی افزود: رودخانه هریرود رودی است که در ماه هایی از سال پرآب می شود که ما سد دوستی را روی این رودخانه احداث کردیم.
  آقای اردکانیان در ادامه با اشاره به اینکه مذاکرات با مقامات افغانستان درباره هریرود در جریان است، گفت: وزارت امور خارجه در قالب سند همکاری های جامع و بلندمدت دو کشور بحثی را به این امر اختصاص داده است.
  وزیر نیرو افزود: پیشرفت های خوبی در مذاکرات برای استفاده از رودخانه هریرود بین ایران و افغانستان انجام شده است که امیدواریم در آینده نزدیک این سند جامع به طور رسمی به امضا برسد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • شماره ۳۷
    • نمایشگاه
    • ماهنامه نمایشگاه
    • شماره ۳۱ ماهنامه
    • ماهنامه
    • ماهنامه
    • ماهنامه
    • نمایشگاه ۲۶
    • نمایشگاه ۲۳
    آخرین بروزرسانی ۱۰ ماه پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار

    دانلود با کیفیت